לימוד אופניים לילדים בשיעור פרטי

ללמד את הילד לרכוב על אופניים עם או בלי גלגלי העזר

שימוש בגלגלי עזר האם זה כדאי?
לימוד רכיבה על אופניים בעזרת גלגלי עזר יתרונות וחסרונות.

הבחירה בגלגלי עזר החל מהשלב הראשון לא מתאימה לכל ילד. אך כמובן שישנם ילדים שבגיל מסוים עדיף להם להתחיל ללמוד לרכוב על אופניים עם גלגלי עזר.

יתרונות
* התחלת רכיבה בגיל צעיר. כבר בגיל 3 קיימת המסוגלת של הילדים לרכוב על אופניים בעזרת גלגלי העזר, מה שחושף אותם לתנועת הדיווש ולהיכרות ראשונית עם האופניים.
* הילד מתרגל תנועה של דיווש הפדלים ובנוסף מחזק את שרירי הרגליים, אותם יצטרך ברכיבה על אופניים ללא גלגלי העזר בעתיד.
* ילדים קטנים נוטים להסיט את תשומת לבם למה שמעניין אותם, כך שגלגלי העזר ימנעו מהם נפילה ברגע כזה.

חסרונות
* הילד מסגל לעצמו הרגל שגוי של שפת הגוף ברכיבה על אופניים ומתרגל לכוון את האופניים בעזרת תנועות חדות של הכידון, מבלי להיות מודע לצורך בשמירה על שיווי המשקל.
* הילד מתרגל לכך שהאופניים נשארים יציבים כל הזמן, מבלי הצורך לשמור על שיווי המשקל. מבחינתו הורדת גלגלי העזר הופך לדבר מאיים.
* כאשר מפרקים את גלגלי העזר התחושה של הילד היא כאילו נשמטה האדמה מתחת לרגליו וזה מוריד לו את הביטחון.

למידע נוסף בנושא לימוד רכיבה על אופניים לילדים לחצו כאן

אז למי זה כן מתאים?
ילדים בעלי סרבול מוטורי מסוים או בעלי מוגבלויות המתקשים ללמוד לרכוב על אופניים בגילאי 5-6. חוויה כזאת יכולה גם לגרום להם להירתע מרכיבה על אופניים.

במקרים כאלו גלגלי העזר יכולים להועיל, כדאי שהילד יתנסה בחוויית הרכיבה וגם ייהנה ממנה אפילו עם גלגלי עזר כי המחיר של ילד שמרגיש שהוא לא מסוגל, עלול להיות גבוה מדי. לכן עדיף שהילד לא יעמוד בצד ויראה את החברים שלו רוכבים אלא ירכב בעצמו וידע שגם זמנו לרכוב ללא גלגלי העזר יגיע לאחר שיתאמן ויתחזק.

למי עדיף להימנע מלעבור דרך גלגלי העזר
ילדים פעילים ללא כל סרבול מוטורי או מוגבלות. שלא לוקחים קשה מדי נפילות ומוכנים להתנסות. במקרים כאלו עדיף להימנע מגלגלי העזר בזמן לימוד רכיבה על אופניים, מפני שהם גורמים לילד לחשוב שרכיבה על אופניים אינה דורשת שמירה על שיווי המשקל.

כידוע ברכיבה על אופניים חייבים לדעת לשמור על שיווי המשקל ואת זה ידרשו מהילד רק אופניים ללא גלגלי עזר, מה עוד שתהליך הלמידה של ילד שעולה על אופניים ללא גלגלי עזר מהרגע הראשון יהיה מהיר יותר, ברוב המקרים.