לימוד רכיבה לילדים עם שפי שמחון

אופניים לילדים

הילד שלכם הגיע לגיל 5 והחלטתם לרכוש לו אופניים מתאימים, רק שאין לכם מושג כיצד לעשות את זה. למי לפנות? מה לבקש? והכי חשוב כיצד להימנע מלשלם על דגם יקר ולא מתאים עבורו.

כדי להקל עליכם הורים יקרים נעשה זאת בארבע שלבים:

  • נוודא שילדכם מוכן לרכיבה לבד ויודע כיצד לשמור על שיווי המשקל באופן בטוח ולא מסוכן
  • נמדוד את גובה הילד שלכם כדי שתוכלו להתאים לו אופניים בגודל נכון עבורו
  • נמליץ לכם איזה אופניים כדאי לבקש עבור ילדכם ואיפה
  • נעדכן אתכם לגבי סדר גודל של מחירים כדי שלא יעבדו עליכם

 

איך תדעו שילדכם מוכן לרכיבה חופשית בלעדיכם וללא גלגלי עזר:

ברוב המקרים זה יהיה מאוד ברור, פרקתם לילד שלכם את גלגלי העזר ותקעתם מקל של מטאטא מאחורי הגלגל האחורי שלו ורצתם לצידו עד שרכש את המיומנות של שיווי המשקל הבסיסי הדרושה ברכיבה על אופניים, אך האם זה מספיק כדי באמת לשחרר את הילד לרכיבה עצמאית? לא בטוח. כיצד תוכלו באמת לוודא שילדכם מוכן לרכוב לבד.

 

לאחר שהרוכב הצעיר כבר לא כל כך הזדקק לעזרתכם ברכיבה עם המקל, כלומר רכב לפחות 2 דקות מבלי ליפול, זה הזמן להוציא את המקל ולתת לו לרכוב ממש לבד (אני ממליץ לעשות את זה במגרש פתוח וריק מאנשים כמו מגרש כדורסל) וכמובן עם קסדה הדוקה ומותאמת לראשו.

 

סביר להניח שהילד יצליח לרכוב לבד, כבר בהתחלה תיווכחו לראות שהילד רוכב במעגלים רק לכיוון אחד לשמאל או לימין, חשוב מאוד להורות לו לרכוב גם לצד השני למרות שברוב המקרים הוא קצת יתקשה לעשות את זה, מניסיוני אני יכול לומר לכם שזה אחד התרגילים החשובים והמשפרים ביותר את השליטה הראשונית והבסיסית אצל הילד ברכיבה על אופניים, לכן הנחו אותו לרכוב במעגלים לשני הכיוונים ולא רק לצד אחד.

 

התאמת גודל האופניים לילדים:

נתחיל מהסברה הרווחת שאופניים מתאימים לפי גיל…ובכן ממש לא! הרי יש ילדים בני 5 שגובהם מתאים לילדים בני 7 וליהפך. אופניים מתאימים לרוכב על פי גובהו בלבד ולכן נשתמש

בשיטת הממוצע – הגובה הממוצע של הילד להתאמת אופניים עבורו.

השיטה מתבססת על הגיל של הילד ביחס לגובה שלו לאומת ילדים אחרים בגילו.

 

לדוגמה על פי הטבלה הבאה: ילד בן 6 נחשב לממוצע לגילו אם רוב חבריו לגן הם פחות או יותר באותו הגובה. לאומת זאת אם ילד בן 6 גבוה באופן משמעותי לגילו נגדיר אותו כגבוה לגילו. ואם ילד בן 6 נמוך לגילו באופן משמעותי נגדיר אותו כנמוך לגילו.

 

טבלה להתאמת אופניים לילדים לפי גיל וגובה ממוצע:

גיל הילד נמוך לגילו ממוצע לגילו גבוה לגילו
4-5 12 14 16
5-6 14 16 18
6-7 16 18 20
7-8 18 20 24/11-12
8-9 24/11 24/13 26/14

*24/11 הכוונה לגלגל בגודל 24 וגוף אופניים בגודל 11

 

איזה אופניים מומלץ לחפש לילדים בגילאים הצעירים שבין 4-8:

אז לפני אתם נגשים לחנות האופניים הקרובה לביתכם ומבקשים אופניים עבור הילד שלכם, קבלו טיפ לגבי הסוג המחיר והגודל:

 

אופניי BMX

עבור ילדים שצריכים אופניים בין הגדלים 12-20 אני ממליץ על אופניי הBMX  הידועים והפשוטים. יש כמה סוגים אך ברוב המקרים אין הבדל גדול ביניהם פרט לסוג מסוים שבו המשקל טיפה יותר קל אך לא באופן משמעותי והצבע כמובן.

 

למה דווקא BMX

היתרון באופניי הBMX  לרוכב הצעיר הוא צורת הישיבה. באופניים האלו הילד יכול לשבת זקוף עם כידון גבוה מה שמאפשר לו להפחית את הלחץ בזמן דיווש הפדלים מבחינת ההישענות על הכידון וכך יהיה לילד קל יותר לשפר את המיומנות הראשונית בשמירה על שיווי המשקל.

המחירים בשוק נעים בין 300-400 שקל בלבד.

 

התאמת אופניים לילדים בין הגילאים 8-9:

בגילאים האלו הילדים יצטרכו אופניים בין המידות 24/11-26/14. כלומר גלגל בגודל 24 או 26 וגוף אופניים בין הגדלים 11-14. למי שמתקשה ולא מכיר את המידות האלו אז הנה ההסבר:

לאופניים עם גלגלים בגודל 24 יש שלושה גדלים של גוף אופניים שאפשר להתאים להם והם 11, 12, ו13.

ולאופניים עם גלגלים בגודל 26 יש שלושה גדלים עבור גילאי הילדים שעליהם אנחנו מדברים, שהם 14, 15, ו16. (יש כמובן גדלים לרוכבים גבוהים יותר אך אנחנו נתמקד באופניים לילדים).

 

בחירת אופניים לילדים בין הגילאים 8-9:

ישנם לא מעט חברות מומלצות לכן לא אמליץ לכם על חברה ספציפית, מצד שני אני ממליץ לכם לרכוש אופניים בין המחירים 600-1200 שח.

 

הסיבה היא שמתחת ל600 שקל האופניים שתקבלו יהיו כבדות מדי וסביר להניח שההילוכים יעברו בקושי רב מה שיסרבל לילד שלכם את הרכיבה. לגבי רכישת אופניים בין 800-1200 שקלים לילדים בגילאים האלו יש מספר סיבות:

 

  • אופניים יקרות מ1200 שקלים נגנבות מהר מדי
  • הגובה של ילדכם משתנה נורא מהר בגילאים האלו וסביר להניח שתצטרכו להתאים לו אופניים חדשים לאחר כשנתיים
  • אופניים בסביבות ה 1000 שקל יעשו את העבודה עבור הילד שלכם הן מבחינת משקל האופניים וההילוכים
  • נוחות הרכיבה של אופניים במחירים האלו סביר שתהייה טובה מאוד

 

בהצלחה לכל הרוכבים החדשים ושמרו על עצמכם

שפי שמחון – לימוד רכיבה על אופניים לילדים