איך שומרים על שיווי משקל ברכיבה על אופניים

איך שומרים על שיווי המשקל ברכיבה על אופניים?
שיווי המשקל ברובו נשלט על ידי הגוף. בזמן רכיבה על אופניים אנחנו מייצרים כל הזמן את שיווי המשקל מחדש. רוכב מיומן לא ממש שם לב לזה, אך רוכב חדש שמנסה ללמוד לרכוב ירגיש זאת טוב מאוד.

אז איך זה עובד
כדי להצליח לשמור על שיווי משקל, אנו חייבים לאפשר לכידון לנוע מעט לצדדים בזמן הרכיבה תוך כדי דיווש הפדלים. כאשר אדם מנסה ללמוד לרכב על אופניים בפעם הראשונה בחייו, האינסטינקט הראשוני שלו יהיה לאחוז בחוזקה בכידון ולנעול אותו כדי שלא יזוז, כי באופן טבעי הוא יחשוב שבגלל תזוזת הכידון הוא עלול ליפול וזאת בוודאי טעות.

כאשר הרוכב נועל את הכידון הוא מאבד את שיווי המשקל וגורם לאופניים ליפול לאחד משני הצדדים. לכן חשוב מאוד לשחרר את האחיזה ואת הלחץ מהכידון וחשוב יותר לא לנעול אותו עם הידיים אלא לאפשר לו לזוז מצד אל צד ובעדינות. רק כך ניתן לייצר את שיווי המשקל.

טעויות נפוצות
לרבים הלומדים לרכוב על אופניים יש נטייה לנסות לכוון עם הגב התחתון. הם מנסים לשלוט באופניים דרך הגב ומזיזים אותו מצד אל צד. וברור שגם כאן ישנה טעות גדולה, לא ניתן לכוון את האופניים עם הגב לעולם. גם רוכב מנוסה לא יצליח.

הגב צריך להישאר ישר וזקוף אך לא בכוח ולא למשוך לאף כיוון. אם רוצים לפנות לצד מסוים, מתחילים במבט לאותו כיוון עוד לפני שהאופניים התחילו את הפנייה ולהישאר בביטחון מלא תוך כדי שמירה על גב זקוף ומשוחרר.