רכיבה נכונה על אופניים

רכיבה נכונה על אופניים
עבור רוב המבוגרים חווית רכיבת אופניים היא חלק בלתי נפרד מזיכרונות הילדות המאושרים. גם היום האופניים מאפשרים לילדים הנאה רבה וגם עצמאות יחסית בתנועה בתוך המרחב השכונתי.

עם אופניים הם יכולים לרכב לפגוש חברים ולצאת לטיולים קטנים בסביבה בחברתם. אין ספק שלאופניים גם ממד חברתי – מי שלא יודע לרכב, ימצא את עצמו מחוץ למפגשים חברתיים מסוימים ולא יוכל להשתתף בטיולי אופניים עם חברים.

חוויית הרכיבה
כשילד יודע מהי רכיבה נכונה על אופניים הוא הרבה יותר בטוח ביכולותיו ומסוגל ליהנות מחוויית הרכיבה ובאמת למקסם את הפוטנציאל הגלום באופניים ככלי בריאותי, כתחביב מוצלח לשעות הפנאי והן ככלי חברתי למפגשי חברים בשכונה.

חוויית הרכיבה כוללת את ההנאה מהמהירות ומהחופש והיא מתמצת את כל מה שטוב בילדות, אך לא כל הילדים נולדים עם היכולות לרכב על אופניים, חלקם זקוקים לתמיכה והסבר. בדיוק לשם כך מומלץ לרשום אותם לשיעורי רכיבה נכונה על אופניים ולעזור להם לרכוש מיומנות חשובה.

לימוד רכיבה נכונה על אופניים
לימוד אופניים מתקיים לרוב ברחבות פתוחות, בהן ניתן לערוך את השיעורים הראשונים לפני שהילד צובר ביטחון לרכיבה עצמאית.

לאחר הסברים קצרים על אופן התפעול והזהירות בדרכים, עולה הילד לראשונה על האופנים ומתנסה ברכיבה מודרכת, תוך אחיזה על ידי המדריך, כך שאין חשש לנפילה.
המדריך מלווה את הרכיבה ומתקן ובעיקר מרגיע ומעודד את הילד בזמן הרכיבה, כך שבהדרגה הוא צובר ביטחון, משתחרר מהחרדה הראשונית וחווה, לרוב בפעם הראשונה, את הכיף והקלילות שברכיבה.

מספר שיעורי רכיבה על אופניים משתנה מילד לילד, יש כאלה שתופסים את העיקרון במהירות ומגלים ביטחון רב כבר בשיעור הראשון, אחרים ידרשו לסדרת שיעורים עד שיהיו מוכנים באופן מלא לרכב באופן עצמאי וללא ליווי מבוגר.

ביטחון ובטיחות
יש סכנות ברכיבת אופניים, וכשמדובר בילדינו, טבעי שנדאג באופן מיוחד. לא כל הילדים מנוסים בנפילות ובהתמודדות איתן,אלו יקבלו ליווי כחלק בלתי נפרד מלימוד רכיבה נכונה על אופניים ודגש על נושא הבטיחות.

מעבר לחשיבות של חבישת קסדה, בשיעורי רכיבה נכונה על אופניים שמים דגש על מודעות לסביבה וצפיית סיכונים, דוגמת מכוניות, הולכי רגל וכד', התמודדות נכונה עם מכשולים והפתעות בדרך, בלימות חירום וכדומה.

הבטיחות בזמן רכיבת אופניים קשורה קשר הדוק עם הביטחון שמפגין הרוכב. לימוד רכיבה נכונה על אופניים מקנה לילד את ההבנה של מהי התנהלות רגועה וללא פאניקה בזמן איבוד שליטה.

המסלול מחכה גם לכם
לפרטים נוספים וקביעת שיעור צרו קשר
שפי שמחון 052-3461172
מדריך לרכיבה על אופניים למבוגרים וילדים