רכיבה בטוחה על אופניים

רכיבה על אופניים הפכה בשנים האחרונות לאחד מסוגי הפעילות הגופנית האהובים והפופולריים ביותר שכן ניתן לבצע אותה גם בשטח וגם בכביש. רכיבת אופניים היא פעילות אירובית המשפרת סבולת לב ריאה, היא משפרת את מצב הרוח ומורידה את הסיכון למחלות רקע עתידיות.
אולם פעילות ספורטיבית זו אינה נטולת סיכונים, גם עבור הרוכב המיומן ביותר בשטח או בכביש.

רכיבה בטוחה על אופניים: שלב ההכנה

יוצאים לדרכים רכובים על האופניים שלכם? לפני כן, שימו לב לדברים הבאים:
• בדיקת לחץ אוויר בצמיגים – פנצ'ר בגלגל מסוכן לרוכבי אופניים, שכן איבוד שווי משקל כתוצאה מפנצ'ר, במיוחד במהירויות גבוהות, יכול להוביל לתאונות.

• בדיקת יעילות הבלמים – תקינות הבלמים הינה חובה. שימוש בבלמים הוא חלק בלתי נפרד מהרכיבה, במיוחד בערים עמוסות מכוניות, הולכי רגל ורוכבי אופניים אחרים.

• בדיקת חוזק החיבורים ושרשרת הגלגלים

• קסדה – זה החוק. אומנם לא כולם חובשים קסדה ביציאה לדרכים, אבל רכיבה בטוחה על אופניים בהחלט דורשת קסדה כדי להימנע מפציעות ראש בעת נפילה. חשוב לשים לב שהקסדה בגודל הנכון ויושבת טוב.

• כפפות – זה לא חובה, אך כפפות יתרמו לרכיבה בטוחה על אופניים שכן הן סופגות זיעה ומשפרות את אחיזת הידיים בכידון.

רכיבה בטוחה על אופניים – איך עושים את זה נכון?
רבים מאיתנו רוכבים על אופניים מגיל צעיר, אבל ישנם לא מעט דברים שכלולים ברכיבה בטוחה על אופניים שרבים מאיתנו לוקחים כמובן מאליו:

• הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור הוא שכרוכב אופניים אתה מאוד פגיע ונפילה מאופניים יכולה להיות רצינית עבורך. הידיעה שהנך פגיע תעזור לך להימנע ממצבים מסוכנים – רכיבה מהירה בין מכוניות בכביש סואן, רכיבה בניגוד לכיוון התנועה, הרכבת חבר על האופניים ועוד.

• רכיבה בטוחה על אופניים כוללת גם יכולת להתמודד עם מצבים בלתי צפויים. אף פעם אי אפשר לדעת מתי תאבד שיווי משקל כתוצאה ממהמורה בדרך, הולך רגל ש"נכנס בין הגלגלים" או מכונית שחותכת אותך בעת מעבר בין נתיבים או יוצאת מחניה בזמן רכיבה לצד הכביש. אולם אם תמיד תתנהג כאילו צפויה הפתעה – תהיה קשוב לקורה סביבך ומודע לתנאי הדרך, תוכל להימנע מרוב התאונות.

• רכיבה בטוחה על אופניים כוללת בחירה באפשרות הטובה ביותר לנסיעה ובהקשר הזה – כאשר יש נתיב אופניים, תמיד לרכב בו ובכיוון התנועה.

ללמוד לרכב נכון
מי שלא יודע לרכב על אופניים, יכול ללמוד לבד, אך כדי לעשות זאת נכון ולהכיר את כל המרכיבים של רכיבה בטוחה על אופניים ולדעת ליישמם בדרכים, תוכלו להירשם לשיעורי רכיבת אופניים ולהתחיל את מסעכם ברגל ימין.

המסלול מחכה גם לכם
לפרטים נוספים וקביעת שיעור צרו קשר
שפי שמחון 052-3461172
מדריך לרכיבה על אופניים למבוגרים וילדים