המלצות ללימודי רכיבה על אופניים בצורה עצמאית

החלטתם שגם אתם רוצים ללמוד לרכוב על אופניים? מרגישים שבא לכם להצטרף לקהילת הרוכבים בישראל? נמאס לכם לתרץ לחברים שלכם סיבות מדוע אתם לא יכולים להצטרף לרכיבות בסופי השבוע? עד כאן! קבלו הוראות וטיפים כיצד ניתן ללמוד לרכוב על אופניים בצורה עצמאית!

נתחיל מהציוד הנדרש
אופניים
קסדה
מגני ברכיים וידיים
כפפות

נבחר את המקום המתאים:

מגרש חנייה מרווח או מגרש כדורסל ריק וכדומה

מתלבשים

חובשים את הקסדה ומוודאים שהיא הדוקה על הראש – סגורה מלפנים ומאחור, לובשים את מגני הברכיים והמרפקים ומוודאים שהם מכסים את המפרקים בצורה מלאה לובשים את הכפפות על הידיים וזאת כדי להימנע משפשוף בזמן נפילה.

התאמת גובה המושב לרוכב

חשוב מאוד להתאים את גובה המושב לרוכב כדי להגיע לנוחות מקסימלית הן מבחינת דיווש והן מבחינת שמירה על הברכיים והימנעות מכאבים בגב התחתון. מתיישבים על המושב ומוודאים שכף הרגל מגיעה לרצפה כאשר הרגל מתוחה לחלוטין, מכאן יש להגביה את המושב על למצב שבו רק כרית כף הרגל תגיע לרצפה וזאת כדי שלא נתרחק מדי מהרצפה ושנוכל להוריד את הרגליים למטה כדי להימנע מנפילות.

יושבים על מושב האופניים ומניחים את הידיים על הכידון. יש להניח למשקל הגוף לנוח על המושב ולא להיות באוויר אלא לנסות לסמוך עליו ופשוט לשמור על גב ישר וזקוף בקו אחד עם מושב האופנים אך ללא נוקשות.

בדיקת הבלמים – באופניים למבוגרים הבלמים נמצאים בידיות הכידון. זהו פס המתכת שנגיע אליו בעזרת פתיחת האצבעות על הכידון. הבלם הימני יבלום את הגלגל האחורי והבלם השמאלי יבלום את הגלגל הקדמי. הניחו ידיכם עליהם ולחצו אותם בו זמנית. הרגישו את הלחיצה והתרגלו אליה – התרגלו להרגשת הלחיצה לפני שאתם מתחילים בנסיעה.
יש לאחוז בידיות הכידון כאשר האצבעות עוטפות אותן אך חשוב מאוד לא לאחוז חזק מדי ובטח שלא לנעול את תזוזות הכידון.

עכשיו ננתק את רגל ימין מהרצפה ונחזיר, ונעשה את אותו הדבר עם רגל שמאל ננתק ונחזיר במשך 3-5 דקות.

לצפייה בסרטונים כיצד ללמוד לרכוב בעצמכם לחצו כאן

כעת ננתק את שתי הרגליים יחד מהרצפה בצורה של כפיפת הברכיים והרמתם כלפי מעלה ונחכה שהאופניים יזוזו לאחד הצדדים. כמובן שנוריד את הרגליים אל הרצפה כדי למנוע מהאופניים ליפול. נחזור על התרגיל הזה 3-5 דקות עד שנתחיל להרגיש בטחון כשאנו עושים זאת ונינוחות. חשוב להקפיד שהאופניים ינוע פעם לצד ימין ופעם לצד שמאל.

מתחילים לזוז

נתיישב שוב יציבים על האופניים ונתחיל לנוע קדימה כאשר אנחנו דוחפים עם הרגליים את הרצפה. נקפיד לשבת על הכיסא מבלי להרים את הישבן בכלל, לשמור על מבט קדימה ולאפשר לאופניים להחליט לאיזה כיוון לנסוע. חשוב מאוד להימנע מלנסות לכוון את האופניים בעזרת הכידון.

לאחר כ5 דקות של הליכה או כאשר אנחנו מרגישים שאנחנו מצליחים ללכת עם האופניים בקלות, נדחוף את האופניים עם שתי הרגליים יחד. נניח את שתי הרגליים על הרצפה ונדחוף כמו שילדים קטנים דוחפים אופני ריצה או "בימבה". נתחיל בדחיפה אחת והרמת רגליים לזמן קצר והורדה שלהם רגע לפני שהאופניים נופלים או מושכים יותר מדי הצדה ונמשיך במספר דחיפות נוספות כדי ליצור מהירות גדולה יותר.

השלב הבא

לאחר שהצלחנו למצוא את שיווי המשקל בדחיפות עם הרגליים, נניח רגל אחת (מה שנח לנו) על הפדל ונדחוף הפעם את הרצפה רק בעזרת הרגל השנייה, ונמשיך לדחוף עד שהמהירות תעלה ואז נרים את הרגל מהרצפה ונניח אותה על הפדל וכמובן שנשאיר את הרגל השנייה על הפדל. לאחר 3-5 דקות נחליף רגליים ונחזור על התרגיל.

הגיע הזמן לרכוב לבד

מכאן נניח שוב רגל אחת על הפדל ואחת על הרצפה ונדחוף שוב על שנגיע למצב שצברנו מספיק מהירות שבה נוכל להעלות את הרגל השנייה על הפדל ולהתחיל לדווש עם שתי הרגליים. זכרו מבט קדימה הוא הכרחי אך החשוב מכל הוא לוותר על הצורך לכוון את כיוון הנסיעה בעזרת הכידון ולתת לאופניים להוביל אותנו, עד שנגיע לשיווי משקל טוב.

טיפים לשמירה על שיווי משקל ברכיבה על אופניים

* ישיבה נינוחה על המושב והימנעות מתזוזה עליו בזמן הרכיבה – לא לנסות לשמור על שיווי משקל תוך כדי תזוזה על המושב, לא לכוון את האופניים מהישבן.

* להימנע מהזזת יתר של הכידון, הזזת הכידון ברכיבה על אופניים יכולה להיות רק סופר עדינה וקטנה. בשלבים הראשונים של רכיבה עצמאית במגרש עדיף להימנע בכלל מתזוזת הכידון ורק להביט לכיוון הנסיעה. עם הגענו לאזור שבו צריך לעצור אז זה בדיוק מה שנעשה.

* להימנע מלהזיז את הגב בזמן הרכיבה. הרבה רוכבים חדשים מנסים לכוון את כיוון האופניים או לשמור על שיווי המשקל שלהם באמצעות הזזת הגב. זוהי טעות, שעלולה למשיכה של האופניים לצד אחד ולמשיכת הגב לצד בשני דבר שבסופו של דבר יוביל לנפילה.

בהצלחה לכולם שפי שמחון!