סיפור מרגש מאבא שבנו התגבר על המגבלה ולמד לרכוב

מסתבר שכל אחד יכול לרכוב על אופניים

שלום לכולם. אנחנו משפחה ישראלית שגרים בארה"ב. יש לנו שני ילדים – ילד בן 8 וילדה בת 4. בנינו בן ה 8 סובל מאוטיזם בתפקוד גבוה ומטונוס שריר. מיותר לציין שהוא ילד מקסים ומלא מוטיבציה בכל מה שקשור להישגים.

לאחר מספר ניסיונות שלי ללמד אותו לרכוב על אופניים ללא גלגלי עזר הבנתי שאני לא מצליח לעשות זאת, אך הוא ביקש להמשיך ולא לוותר. הרגשתי קצת חוסר אונים מפני שנורא רציתי לעזור לו ללמוד אך האמת היא שלא הצלחתי, זה פשוט לא עבד. ולמרות ניסיונות מרובים ונפילות הוא התעקש להמשיך.

התחלתי לשתף חברים ומשפחה בנושא ולקרוא קצת באינטרנט על איך ללמד רכיבה נכונה על אופניים. ניסיתי כל מני שיטות – פירוק הפדלים, מקל מאחורי המושב, ועוד כל מני טיפים שקראתי ונשמעו טוב, אך במקרה שלנו זה עדיין לא עבד.

דיברתי עם אחותי ושאלתי אותה איך בתה למדה לרכוב בגיל כל כך צעיר (5.5). שפי שמחון היא ענתה. מה? מה זה?מי זה? שאלתי. זה בחור שמלמד רכיבה על אופניים בתל אביב ואין מי שלא מצליח לרכוב לאחר שלמד אצלו.

כמובן שהייתי סקפטי לאחר כל ניסיונותיי הכושלים ללמד את בני לרכוב לבד אך בגלל המוטיבציה הגדולה שלו החלטתי שאני נותן עוד הזדמנות לעשות זאת ושבחופשה הבאה בישראל אצור קשר עם שפי אופניים.

נתחיל בזה שמזל שהייתי אחראי מספיק לקבוע לבני את השיעורים מראש כי הבחור עמוס בטירוף שזה כבר נתן לי הרגשה טובה לגביו. סיפרתי לשפי את הסיפור של בני והוא אמר לי מיד שלא נראה לו שתהייה בעיה ללמד אותו. אתה מלא ביטחון אמרתי, כן הוא אמר לי אני מאמין שכל אחד יכול ובמיוחד אנשים עם מוטיבציה גבוהה כי זה מנצח כל מגבלה. ממש אהבתי לשמוע את הגישה שלו וקבענו את שיעורי הרכיבה לחופשת פסח שבה היינו בארץ השנה.

הגענו לשיעור הראשון בת"א, שפי שוחח מעט עם בני בצורה קלילה וחברית והעלה אותו על האופניים לאחר כ 2 דקות. אני חייב לציין שהשיעור היה נראה לי כמו מופע אקרובטיקה מרהיב, הילד פשוט יושב על האופניים ומדווש והמדריך רוכב לצידו על רולרבליידס ומתקן בעדינות רבה את הטעויות של הילד תוך כדי שיחה.

את השיעור הראשון הציע שפי שנסיים לאחר חצי שעה כי הילד התעייף מספיק לפעם ראשונה ושכדאי לשמור על רוחו ועל ההתלהבות ולא ללמוד בלחץ. בשיעור השני הילד כבר הצליח לרכוב כמעט לבד ושפי התערב ברכיבה הרבה פחות ורק היה לצידו כדי למנוע את הנפילות ולתת לו עוד ביטחון ולחזק את תחושת המסוגלות אצל הילד.

בשיעור השלישי זה קרה. בני רכב לבד. התרגשות ענקית שטפה אותי ואת אשתי שהייתה לצידי ברגע המיוחד הזה, היינו קצת בשוק והרבה מאושרים שעשינו את זה.

המסר החשוב שאני רוצה להעביר כאן הוא לא לוותר. הורים לילדים בעלי מוגבלויות תנסו, לפחות תנסו אין לכם מה להפסיד בין אם מדובר ברכיבה על אופניים, שחייה או כל דבר אחר. תנסו ואם לא הולך פנו להדרכה מקצועית שתעזור לילדים שלכם להרגיש קצת כמו כולם וליהנות מהדברים שהם מסוגלים לעשות גם אם זה קצת קשה.
בהצלחה